Biuro rachunkowe B&N - Bydgoszcz, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17 | Telefon: 517 459 020 | E-mail: biuro@centrumrachunkowe.bydgoszcz.pl

Co to jest Jednolity Plik Kontrolny (JPK)?

Co to jest jednolity plik kontrolny?

Aby skuteczniej zapobiegać oszustwom podatkowym i wyłudzeniom zwrotów podatku VAT oraz usprawnić funkcjonowanie organów podatkowych, wprowadzono wymóg stosowania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Dzięki temu standardowi przekazywania danych elektronicznych do urzędów skarbowych, firmy mogą lepiej współpracować z administracją skarbową i unikać niepotrzebnych problemów. Co to jest JPK i  jakie korzyści przynosi dla przedsiębiorców? Jak wpływa na codzienne działania firm? Wszystkie te kwestie zostaną omówione w tym wpisie – zapraszamy do lektury!

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny?

JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny jest ustandaryzowanym zbiorem danych generowanym z systemów informatycznych, które wspierają księgowość firm rozliczających podatek VAP, czyli podatek od towarów i usług. Przygotowana w formacie XML struktura logiczna zawiera pozycje dotyczące wszystkich operacji gospodarczych podatnika w konkretnym miesiącu. Standard ten został wprowadzony, by każdy przedsiębiorca, niezależnie od tego, jakiego programu księgowego używa, przesyłał do Ministerstwa dane w takim samym formacie, dzięki czemu możliwe jest automatyczne porównywanie danych z informacją dostarczaną przez kontrahentów.

Gdzie obowiązuje JPK?

Zanim Jednolity Plik Kontrolny wprowadzono w Polsce, obowiązywał już w innych krajach Unii Europejskiej. Wcześniej wprowadzono go między innymi w Portugalii, Niemczech, Austrii, Francji i Luksemburgu. Standard ten pomógł wszystkim wprowadzającym go krajom dużo lepiej ograniczać działalność grup przestępczych dokonujących wyłudzenia skarbowe.

Zalety jednolitego pliku kontrolnego

Jakie korzyści przynosi JPK?

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) przynosi wiele korzyści zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla administracji skarbowej. Przede wszystkim umożliwia efektywniejsze i bardziej przejrzyste prowadzenie ewidencji podatkowej, co ułatwia przedsiębiorcom wywiązanie się z obowiązków podatkowych i minimalizuje ryzyko błędów. JPK pozwala na szybki i automatyczny przekaz danych do organów skarbowych, co znacząco redukuje czas i koszty związane z kontrolami podatkowymi. Dla administracji skarbowej JPK jest narzędziem, które zwiększa efektywność kontroli i analiz podatkowych, umożliwiając lepsze wykrywanie nieprawidłowości i przeciwdziałanie oszustwom podatkowym. W rezultacie, wprowadzenie JPK przyczynia się do zwiększenia transparentności systemu podatkowego oraz poprawy relacji pomiędzy przedsiębiorcami a organami skarbowymi.

Kogo obejmuje obowiązek używania JPK?

W Polsce obowiązek przygotowywania Jednolitych Plików Kontrolnych dotyczy każdego przedsiębiorcy, który jest podatnikiem VAT. Nie ma tu znaczenia wielkość działalności. Z obowiązku sporządzania JPK zwolnieni są wyłącznie podatnicy, którzy wykonują jedynie czynności, które zwolnione są z podatku od towarów i usług.

Potrzebujesz pomocy w generowaniu plików JPK?

Skontaktuj się z nami!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *