Biuro rachunkowe B&N - Bydgoszcz, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17 | Telefon: 517 459 020 | E-mail: biuro@centrumrachunkowe.bydgoszcz.pl

Urzędy skarbowe w Bydgoszczy – Jak wybrać właściwy urząd skarbowy?

Jak wybrać właściwy US Bydgoszcz

Planujesz założyć działalność gospodarczą w Bydgoszczy? Jednym z kluczowych kroków jest wybór odpowiedniego urzędu skarbowego, który będzie odpowiadał za Twoje rozliczenia podatkowe. W tym poradniku znajdziesz praktyczne wskazówki, które pomogą Ci określić, do którego urzędu powinieneś się zgłosić. Dowiesz się, jakie są kryteria przydzielania urzędów skarbowych oraz jak postępować w przypadku zmiany miejsca zamieszkania. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych komplikacji i będziesz mógł skupić się na rozwijaniu swojego biznesu. Zapraszamy do lektury!

Jak sprawdzić, pod który urząd skarbowy się podlega?

Ustalenie urzędu skarbowego, w którym należy opłacać podatek dochodowy, jest proste. Na podstawie paragrafu 4 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie właściwości organów podatkowych, urząd skarbowy właściwy do opodatkowania podatkiem dochodowym jest ustalany zgodnie z miejscem zamieszkania podatnika. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy podatnik opodatkowany jest za zasadzie karty podatkowej, ponieważ wtedy urząd skarbowy ustalany jest według miejsca położenia zorganizowanego zakładu, który powinien zostać złożony w zgłoszeniu do CEIDG. Jeśli działalność jest prowadzona bez takiego zakładu, obowiązuje również urząd skarbowy zależny od miejsca zamieszkania podatnika. Dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą te same zasady tyczą się urzędu skarbowego odpowiedniego dla rozliczeń podatku VAT.

Jak określić urząd skarbowy?

By ustalić, który urząd skarbowy jest właściwy dla miejsca zamieszkania podatnika, należy sprawdzić listę urzędów skarbowych w mieście zamieszkania.  Przy każdym z nich znajduje się wykaz adresów, które do niego należą. Najczęściej odbywa się to na zasadzie podziału administracyjnego miasta na dzielnice.

Który urząd skarbowy jest właściwy po zmianie miejsca zamieszkania?

Zawsze urzędem właściwym do rozliczenia podatku jest urząd właściwy dla aktualnego miejsca zamieszkania. W takim wypadku, jeśli deklaracja składana jest już w czasie pobytu w nowym miejscu zamieszkania, należy według niego ustalić odpowiedni urząd skarbowy. Ważne jest, by po zmianie miejsca zamieszkania złożyć w urzędzie aktualizację wniosku CEIDG-1 – jeśli chodzi o podatek dochodowy, oraz wniosek VAT-R dla podatku VAT.

Jakie urzędy skarbowe znajdują się w Bydgoszczy?

Bydgoszcz pod kątem obowiązku podatkowego została podzielona na trzy urzędy skarbowe:

  • Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy
  • Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy
  • Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Każdy z nich posiada ściśle określony terytorialny zasięg działania.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

W przypadku Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy terytorialny zasięg działania obejmuje dzielnice samego miasta, oraz przyległe do miasta gminy. Są to:

    • Dzielnice Bydgoszczy: Bajka, Bartodzieje, Bohaterów, Brdyujście, Fordon, Mariampol, Nad Wisłą, Przylesie, Niepodległości,
    • Gminy: Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Koronowo, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Sicienko, Solec Kujawski

Adres i telefon:
ul. Fordońska 77,
85-950 Bydgoszcz
Tel.: 52 561 70 00

Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Terytorialny zasięg działania tego urzędu skarbowego wyznaczają jedynie dzielnice miasta: Biedaszkowo, Czersko Polskie, Glinki, Górzyskowo, Kapuściska, Łęgnowo, Stare Miasto łącznie z Wyspą Młyńską, Szwederowo, Wyżyny, Wzgórze Wolności.

Adres i telefon:
Al. Wojska Polskiego 20B,
85-822 Bydgoszcz
Tel.: 52 568 21 00

Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Identycznie jak w przypadku Drugiego Urzędu Skarbowego, terytorialny zasięg działania ograniczony jest do dzielnic miasta: Bielawy, Błonie, Bocianowo, Czyżkówko, Flisy, Jachcice, Janowo, Jary, Leśne, Miedzyń, Okole, Opławiec, Osowa Góra, Piaski, Prądy, Smukała Dolna, Śródmieście, Wilczak, Zawisza.

Adres i telefon:
Tadeusza Rejtana 5,
85-032 Bydgoszcz
Tel.: 52 339 74 00

Potrzebujesz pomocy księgowego podczas zmiany Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy?

Zadzwoń!☎️

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *