Biuro rachunkowe B&N - Bydgoszcz, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17 | Telefon: 517 459 020 | E-mail: biuro@centrumrachunkowe.bydgoszcz.pl

Pensja minimalna – ile wyniesie podwyżka w lipcu 2024 roku?

Jak duża będzie podwyżka w 2024 roku?

Wynagrodzenie minimalne jest istotną regulacją w polskiej gospodarce. Reguluje ono poziom wynagrodzeń, poprzez określenie ich minimalnego pułapu, zarówno przy umowach o pracę jak i umowach o zlecenie. Umożliwia to uniknięcie sytuacji, w której pracodawcy obniżą podstawowe wynagrodzenie poniżej progu zapewniającego godne życie. Jak aktualnie wygląda kwestia minimalnej krajowej w Polsce?

Ile wynosi najniższa krajowa na chwilę obecną?

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów i w związku z prognozowanym wskaźnikiem cen przekraczającym próg 105%, w styczniu 2024 roku minimalna krajowa została podniesiona do kwoty 4242zł brutto, a minimalna stawka godzinowa ustalona została na poziomie 27,70zł brutto. Kwoty te po potrąceniu wszystkich kosztów dają wynagrodzenie w kwocie 3 221,98zł netto w przypadku umowy o pracę, oraz około 21,75zł netto przy umowie zlecenie.

Do jakiego poziomu wzrośnie najniższa krajowa w lipcu 2024 roku?

W związku z kontynuacją rozporządzenia Rady Ministrów, w 2024 roku dokonana zostanie druga podwyżka minimalnego wynagrodzenia. Od 1 lipca obowiązywać będzie najniższa krajowa na poziomie 4300zł brutto i minimalna stawka godzinowa w kwocie 28,10zł brutto. Oznacza to, że wynagrodzenie „na rękę” będzie wynosiło 3 261,53zł przy umowie o pracę, a w przypadku umów zlecenie będzie ono na poziomie 22,07zł z dobrowolną składką chorobową, a bez niej 22,70zł.

Z czym wiąże się podniesienie minimalnej krajowej?

W momencie wejścia w życia nowych stawek dotyczących wynagrodzenia minimalnego, wynagrodzenia osób zarabiających poniżej tej stawki będą musiały zostać skorygowane. Ze względu na fakt, że zmiana wysokości wynagrodzenia wiąże się z koniecznością zmiany zapisów umowy, powinna być ona dokonana formalnie, w sposób pisemny. Nie ma możliwości ominięcia tego przepisu, więc każda osoba pracująca na pełnym etacie musi otrzymywać wynagrodzenie na poziomie nie niższym od 4300zł brutto.

Jak wygląda najniższa krajowa przy niepełnym etacie?

W przypadku zatrudnienia pracownika na niepełny etat również obowiązuje rozporządzenie o wysokości minimalnego wynagrodzenia. W tym przypadku wyliczane jest ono proporcjonalnie do liczby godzin pracy, jakie pracownik ma do przepracowania w przeciągu miesiąca. Praca na część etatu nie stanowi więc żadnego wyjątku w przepisach odnośnie wysokości wynagrodzenia minimalnego.

Potrzebujesz pomocy w usługach rachunkowych?

Zadzwoń!☎️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *